Sezonas apģērbi mazulim – kā tos pareizi izvēlēties ziemā?

sezonas-apgerbi

“Hmm, bet izskatās, ka ārā pūš vējš, laikam ar cepuri vien nepietiks, vajadzīgs arī kapucis. Zem džempera jāuzvelk T-krekliņš un apakškrekliņš. Bet ja nu mazais spēļu laukumā sasvīst?… Laikam labāk tikai apakškrekliņu! Bikses, zeķubikses… Vilnas zeķes vai parastās!? Šalli siet vajag, vai nē?” šādu dialogu ar sevi runājusi katra mamma. Sezonas apģērbi un to daudzums ir ārkārtīgi svarīgs, lai bērns justos komfortabli un ērti.

Kādi tad patiesībā ir nosacījumi, lai pareizi apģērbtu bērnu?

Ja bērns vēl nestaigā, pamatnosacījums ir viena drēbju kārta vairāk nekā pieaugušajam, ja  bērns staigā pats, viena kārta mazāk. Iemesls ir ārkārtīgi vienkāršs – mazulis, kas nestaigā ir mazkustīgs un ķermenis pats sevi nevar sasildīt, kamēr staigājošs bērns ir aktīvs, kustīgs un pats spēj radīt siltumu.

Visvienkāršākais apģērbs ziemas sezonā ir kombinezons

Ja bērnam tiek vilkts kombinezons, tad zem tā nepieciešama vien plāna apģērba kārta. Mazajiem, kas vēl nesver 2,5 kg ir nepieciešams papildus siltums. Bērniem, kas sver 2.5-4 kg tas vairs nav nepieciešams. Pēc 4  kg robežas sasniegšanas, bērns ir pats iemācījies regulēt savu ķermeņa temperatūru, tāpēc istabā var būt tikai 20 grādi pēc Celsija, kas ir optimāla temperatūra.

Ziemā vajadzētu uzmanīties no mazuļa pārkaršanas tajos brīžos, kas notiek temperatūras maiņa,  tieši tāpēc mammai jāapģērbjas pirmajai.  Labāk ir sasvīst pašai, nevis to izdarīs bērns, tāpat nav ieteicams ar ziemas apģērbā ietērptu bērnu doties uz lielveikaliem vai tml., kas nozīmē, ka atkal mainās temperatūra un pastāv risks sasvīst.

Ja bērniņš ir piedzimis ziemas sezonā, noteikti nevajadzētu uzreiz doties garās pastaigās, lai arī cik labs un pareizs būtu izvēlētais apģērbs. Labāk vajadzētu ļaut bērnam pierast pie jaunajiem apstākļiem un tikai pēc 10-14 dienām doties pirmajās pastaigās, kam nevajadzētu būt garākām par 10 – 15 minūtēm. Katras pastaigas laikā šo laiku var pagarināt, tādējādi pieradinot bērnu pie āra temperatūras. Ja temperatūra ir zemāka par mīnus 10 grādiem, jāpadomā, vai tik mazam bērnam šī pastaiga būs lietderīga.

Pirms iešanas ārā noteikti nepieciešams nomainīt autiņbiksītes, lai nodrošinātu sausu un komfortablu pastaigu vai aktivitātes, kā arī pēc tam noteikti jāuzvelk bodijs, kas pasargās no kailas muguras un tā vienmēr būs siltumā. Ziemā apģērbs jāvelk pēc “sīpoliņa” principa, kas nozīmē, ka vienmēr kaut ko var pēc nepieciešamības var uzvilkt vai novilkt.

Tuntulēšana ir visneveselīgākais, ko mamma var savam bērnam nodarīt

Protams, mammas “tuntulē” savus bērnus, jo vēlas pasargāt. Diemžēl šis pārspīlētais apģērba daudzums var nodarīt lielu kaitējumu bērna veselībai. Pirmkārt, bērns pats vairs nespēj pielāgoties temperatūras izmaiņām, kas kļūst par iemeslu biežākai slimošanai.  Otrkārt, vienmēr der atcerēties zelta likumu, jo labāk mazāk apģērba, nekā vairākTā vietā labāk sekot līdzi bērna vaigu krāsai – ja tie zaudē dabisko sārtumu, mazajam ir auksti.

Maldīgi domāt, ka auksti pirksti norāda uz to, ka ir auksti. Ja bērns vēl guļ ratos, svarīgi, lai apģērbs būtu ērts, bez rāvējslēdzējiem uz muguras, kas var spiest un radīt neērtības sajūtu. Ja bērnam ir auksti, bet apģērbs nav mitrs, visticamāk, ka mazulis nesaaukstēsies. Lielākā daļa saaukstēšanās gadījumu ir vīrusu infekcijas, kas organismā iekļūst tieši gadījumos, kad ķermenis ir sasvīdis un pēc tam uzturējies mitrumā. Mazam bērnam tas bieži nozīmē bronhītu vai plaušu karsoni.

Kopīgs apģērbs sniedz labāku termoregulāciju

Termoregulācija apģērbam ir svarīga jau sākot ar pirmo dzīves gadu, kad jāseko līdzi, lai bērnam nav ne par aukstu, ne karstu.  Laba izvēle vienmēr būs kombinezons, kas pasargās no aukstuma iekļūšanas, ja tas ir ar ūdensizturīgo pārklājumu, vēl labāk, jo tas pasargās no mitruma iekļūšanas. Ērtākais apģērbs galvai ir t.s. “ķivere”, cepure, kas apvienota ar šalli. Arī tā nodrošinās vienmērīgu siltumu un neļaus iekļūt bargajam vējam. Te gan jāņem vērā, ka lielākoties bērniem nepatīk, ka kaut kas tiek vilts pāri galvai.

Vecmammas dūraiņi vai slēpošanas tipa cimdi?

Ziemas sezonas apģērbu kārtā noteikti ietilpst arī ūdensizturīgi, silti un ērti cimdi, kas pasargās no mitruma, ja jātaisa sniega pikas un jābrauc ar ragaviņām, tāpēc šoreiz labāk adītos dūraiņus neizvēlēties. Iesakāms labāk dot priekšroku ūdensizturīgiem slēpošanas tipa cimdiem, kas apvienoti ar gumiju un ievilkti apģērba augšdaļā, lai nepazustu.

Arī ziemas zābaki ir ārkārtīgi svarīgs nosacījums, lai bērns justos silti un komfortabli. Ne velti ir teiciens: “Galvenais, lai kājas siltas!” Ziemas zābakiem jābūt pus izmēru lielākiem, lai var ievilkt biezāku zeķi, ja tas nepieciešams. Vienmēr jāpārbauda zābaku zole, lai tā neslīdētu un būtu stabila.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *